Top 10 najboljih albuma 80-ih – Muzička remek-dela decenije

Ove decenije su bile obeležene mnogim muzičkim inovacijama i ikoničnim bendovima, što je rezultiralo stvaranjem najboljih albuma 80-ih. Muzička istorija decenije je obogatiła sa mnogim žanrovima i podžanrovima, kao što su sintpop, novi talas i heavy metal. Ikonični bendovi i izvođači su ostavili trajni utisak na muziku, što je dovelo do stvaranja muzičkih remek-dela.

U ovoj deceniji, bendovi kao što su Metallica, Iron Maiden i Judas Priest su dominirali metal scenom, sa albumima kao što su “Ride the Lightning”, “The Number of the Beast” i “British Steel”. Ovi albumi su postali klasici heavy metala i još uvek se slušaju danas. Najbolji albumi 80-ih su obeležili muzičku istoriju decenije i ikonični bendovi i izvođači su nastavili da stvaraju muziku koja će biti pamćena generacijama.

Muzička scena 80-ih je bila karakterisana velikim promenama i inovacijama, što je dovelo do stvaranja novih žanrova i podžanrova. Ikonični bendovi i izvođači su nastavili da eksperimentišu sa novim zvukovima i stilovima, što je rezultiralo stvaranjem muzičkih remek-dela. Najbolji albumi 80-ih su još uvek relevantni danas i nastavljaju da utiču na muzičku scenu.

Muzička revolucija osamdesetih godina

Osamdesete godine su bile vrijeme velikih promjena u muzici, sa pojavom novih tehnologija i društvenih pokreta koji su uticali na muzičku scenu. Muzičke inovacije 80-ih, kao što su sintisajzeri i drum mašine, omogućile su novo zvuk i stil muzike. Ove decenije su takođe bile obeležene velikim društvenim promenama, kao što su pokreti za ljudska prava i antiratni pokreti, koji su uticali na muzičku scenu.

Pop i rock klasici su bili dio ove muzičke revolucije, sa albumima koji su postali bezvremenski. Zašto su ovi albumi bezvremenski? To je zbog njihove originalnosti, kreativnosti i uticaja na kasniju muziku. Muzičke inovacije 80-ih su omogućile novo zvuk i stil muzike, koji je bio različit od prethodnih decenija.

Tehnološke inovacije koje su promenile muziku

Tehnološke inovacije su bile ključni faktor u muzičkoj revoluciji osamdesetih godina. Sintisajzeri i drum mašine su omogućile novo zvuk i stil muzike, koji je bio različit od prethodnih decenija. Ove tehnologije su takođe omogućile muzičarima da eksperimentišu sa novim zvukovima i stilovima.

Društveni uticaji na muzičku scenu

Društveni pokreti su takođe uticali na muzičku scenu osamdesetih godina. Pokreti za ljudska prava i antiratni pokreti su inspirisali muzičare da pišu pjesme o društvenim pitanjima i problemima. Ove pjesme su postale dio muzičke revolucije osamdesetih godina i su uticale na kasniju muziku.

Top 10 najboljih albuma 80-ih koji su promenili istoriju muzike

Omiljeni albumi publike su oni koji su obeležili deceniju i ostavili trajni utisak na muziku. Među njima se izdvajaju hitovi koji su obeležili deceniju, kao što su “Thriller” Michaela Jacksona, “Back in Black” AC/DC-a i “The Joshua Tree” U2. Ove albume možete naći na našim preporukama za slušanje.

Naša lista top 10 najboljih albuma 80-ih godina obuhvata različite žanrove, od popa do roka i eksperimentalne muzike. Neke od najznačajnijih albume su:

  • Led Zeppelin – Vol. 4
  • Black Sabbath – Live Evil
  • Deep Purple – Made in Japan
  • Iron Maiden – Number Of The Beast

Omiljeni albumi publike su oni koji su promenili istoriju muzike i ostavili trajni utisak na publiku. Naša preporuka za slušanje ovih albuma je da ih slušate u originalnom izdanju, kako biste doživeli autentični zvuk i atmosferu.

omiljeni albumi publike

U nastavku, možete pronaći kompletnu listu top 10 najboljih albuma 80-ih godina, kao i naše preporuke za slušanje.

Redni broj Naziv albuma Izvođač
1 Thriller Michael Jackson
2 Back in Black AC/DC
3 The Joshua Tree U2

Uticaj ovih albuma na modernu muziku

Prema izvorima, albumi 80-ih godina su imali velik uticaj na modernu muziku, sa mnogim savremenim izvođačima koji se oslanjaju na te albume za inspiraciju. Ovo se može videti u povratak u zlatnu eru muzike, gde se najuticajniji muzički albumi iz 80-ih godina koriste kao uzor za moderne izvođače.

Na primer, novi albumi kao što su “Sonic Highways” Foo Fighters-a, “Do The Beast” Afghan Whigs-a, i “Syro” Aphex Twin-a, pokazuju uticaj albuma 80-ih godina na moderne izvođače. Ovi albumi su primeri kako se muzika 80-ih godina može koristiti kao inspiracija za moderne izvođače, bez gubitka kvaliteta i originalnosti.

povratak u zlatnu eru muzike

Uticaj albuma 80-ih godina na modernu muziku se može videti i u sledećim primerima:

  • Beck – “Morning Phase”, koji kombinuje alternativni rok i folk
  • Jack White – “Lazaretto”, koji proslavlja kulturno nasleđe Nju Orleansa
  • Cold War Kids – “Hold My Home”, sa klavirskim zvukom i crno-beloj estetikom
  • Damon Albarn – “Everyday Robots”, trip-hop album koji reflektuje zrelost i introspekciju

U zaključku, albumi 80-ih godina su imali velik uticaj na modernu muziku, sa mnogim savremenim izvođačima koji se oslanjaju na te albume za inspiraciju. Ovo se može videti u povratak u zlatnu eru muzike, gde se najuticajniji muzički albumi iz 80-ih godina koriste kao uzor za moderne izvođače.

Godina Album Izvođač
2014 Sonic Highways Foo Fighters
2014 Do The Beast Afghan Whigs
2014 Syro Aphex Twin

Zaključak

Osamdesete su bile značajna i uticajna dekada za muzičku scenu. Brojni ikonični bendovi i izvođači, poput Majkla Džeksona, ostavili su neizbrisiv trag na muzičku istoriju tog vremena. Džeksonova ostavština se i danas oseća, s njegovim solo albumima koji važe za neke od najprodavanijih muzičkih materijala na svetu. Njegov uticaj se ogleda i u tome što je izdao najviše singlova na prvom mestu Bilbord hot 100 liste, te je prodao preko 750 miliona primeraka svojih albuma.

Pored međunarodnih zvučnih imena, domaća muzička scena 80-ih godina prošlog veka takođe je ostvarila značajan progres. Udruženje “Neki Rok” aktivno je pratilo lokalnu rok scenu, stvarajući originalnu muziku i podržavajući mlade muzičare. Prošle godine, Neki Rok je organizovao dodelu nagrada, proslavivši 21 godinu svog postojanja. Dobitnici posebno ističu album godine “Nojeva varka” Marčela, spot godine “Rokenrol posle rokenrola” grupe Artan Lili, te poseban doprinos Vladimira Jankovića Džeta, koji je ovnesen za doprinos rok kulturi.

Može se reći da je muzika 80-ih, kako na globalnom tako i na lokalnom nivou, ostavila značajan trag koji i danas pokreće muzičku imaginaciju. Hvala ti, muziko, na neverovatnoj energiji i inspiraciji koju nam i danas pružaš.